MMCP 2019

Europe/Bratislava
Congress center Academia

Congress center Academia

Kongresové centrum SAV ACADEMIA Stará Lesná č.176 059 60 Tatranská Lomnica Slovak republic
    • 07:00 08:45
      Breakfast 1h 45m
    • 08:00 08:45
      Registration 45m
    • 08:50 09:10
      Opening
      • 08:50
        MMCP Introductory Words 20m
        Speaker: Vladimir Korenkov (JINR LIT)
    • 09:10 10:55
      Plenary Lectures Bld1/1-1 - Room 1

      Bld1/1-1 - Room 1

      Congress center Academia

      20
      • 09:10
        Unleashing Huge Potential of Supercomputer Centers 35m
        Speaker: Vladimir Voevodin (Lomonosov Moscow State University)
      • 09:45
        Lattice Study of QCD Properties at the ``Govorun'' Supercomputer 35m
        Speaker: Victor Braguta (JINR)
      • 10:20
        Strong Nonlinear Problems in Computational Physics 35m
        Speaker: Alexander Bogdanov (St-Petersburg State University)
    • 10:55 11:25
      Coffee Break 30m
    • 11:25 12:35
      Plenary Lectures Bld1/1-1 - Room 1

      Bld1/1-1 - Room 1

      Congress center Academia

      20
      • 11:25
        Double Exponential Transformations for Computing Molecular Multi-Center Integrals 35m
        Speaker: Hassan Safouhi (University of Alberta)
      • 12:00
        Local versus Global Decisions in Bayesian Automatic Adaptive Quadrature 35m
        Speaker: Gheorghe Adam (LIT JINR)
    • 12:35 13:35
      Lunch 1h
    • 13:50 15:20
      Parallel Session A
      • 13:50
        Parallel Implementation of Calculation of the Double-Folding Nucleus-Nucleus Optical Potential within MPI and OpenMP Technologies 15m
        Speaker: Maxim Bashashin
      • 14:05
        Computational Aspects of Hydrodynamic Virtual Testbed 15m
        Speaker: Alexander Degtyarev (St.Petersburg State University)
      • 14:20
        Computational Model of Unsteady Hydromechanics of Large-Amplitude Gerstner Waves 15m
        Speaker: Vasily Khramushin (Saint-Petersburg State University)
      • 14:35
        Computation of 3D Water Flows by Double Potential Method 15m
        Speaker: Nikita Tarasov (KIAM)
      • 14:50
        The System for Automatically Processing and Analyzing the MRI and FMRI Data on the Supercomputer of the Kurchatov Institute 15m
        Speaker: Irina Enyagina
      • 15:05
        Using the ``Govorun'' Supercomputer for the NICA Megaproject 15m
        Speaker: Maxim Zuev
    • 13:50 15:20
      Parallel Session B
      • 13:50
        Nonparametric Tests for Purity for Data of Low Statistics 15m
        Speaker: Victor Zlokazov
      • 14:05
        Symbolic-Numeric Investigation of the Dynamics of the System of Two Connected Bodies Moving along a Circular Orbit 15m
        Speaker: Sergey Gutnik (Moscow State Institute of International Relations)
      • 14:20
        One-Step Stochastization Methods for Open Systems 15m
        Speaker: Anna Korolkova (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN University))
      • 14:35
        Cayley-Klein Model in Modeling Relativistic Equations 15m
        Speaker: Dmitry Kulyabov (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN University))
      • 14:50
        Mathematical and Numerical Modeling of Leaky Waves in Planar Dielectric Waveguides 15m
        Speaker: Leonid Sevastianov (Peoples' Friendship University of Russia (RUDN University))
      • 15:05
        The Variational Solution of the Schroedinger Equation for a Hydrogen-like Carbon Atom in a Graphene Lattice 15m
        Speaker: Ilya Tolstov (Keldysh Institute of Applied Mathematics)
    • 15:30 16:00
      Coffee Break 30m
    • 16:00 17:30
      Parallel Session A
      • 16:00
        Effects of Limited Numerical Precision on Performance of Massive Spatial Data Simulation on GPU 15m
        Speaker: Matúš Lach
      • 16:15
        Construction of Multivariate Interpolation Hermite Polynomials for Finite Element Method 15m
        Speaker: Alexander Gusev (LIT JINR)
      • 16:30
        KANTBP 4M Program for Solving Scattering Problem of the System of Ordinary Second Order Differential Equations 15m
        Speaker: Sergue Vinitsky (BLTP JINR)
      • 16:45
        Numerical Investigation of Diffusivity for Water Vapor Interaction with Homogeneous Porous Media 15m
        Speaker: Mária Popovičová
      • 17:00
        Convergence Acceleration of Continuous Analogue of Newton's Method Using Quadratic Interpolation of Approximate Solutions 15m
        Speaker: Eduard Nikonov (LIT JINR)
    • 16:00 17:30
      Parallel Session B
      • 16:00
        BM@N Tracking with Novel Deep Learning Methods 15m
        Speaker: Gennady Ososkov (Joint Institute for Nuclear Research JINR Dubna)
      • 16:15
        Deep Siamese Networks for Plant Disease Detection 15m
        Speaker: Pavel Goncharov (Sukhoi State Technical University of Gomel)
      • 16:30
        Reconstruction of the Surface of the Registered Objects in the Process of Optical 3D Scanning 15m
        Speaker: Nadezhda Shchegoleva (St Petersburg University)
      • 16:45
        Approaches to the Estimation of Dimensions from the Static Image 15m
        Speaker: Ondrej Kainz
      • 17:00
        Corsika Based Simulations of Background in Baikal Experiment 15m
        Speaker: Blahoslav Pastirčák (IEP SAS Kosice)
    • 18:00 00:00
      Gala Dinner 6h
    • 07:00 08:50
      Breakfast 1h 50m
    • 09:00 10:45
      Plenary Lectures
      • 09:00
        A Community Approach to the Computation of Atomic Structures, Processes and Cascades 35m
        Speaker: Stephan Fritzsche (Helmholtz-Institute Jena)
      • 09:35
        In Silico Studies of Protein Folding, Conversion and Aggregation 35m
        Speaker: Ulrich Hansmann (University of Oklahoma)
      • 10:10
        Theoretical Basis of Nanobioelectronics 35m
        Speaker: Victor Lakhno (Institute of Mathematical Problems of Biology RAS (IMPB RAS), Keldysh Institute of Applied Mathematics RAS (KIAM RAS))
    • 10:45 11:15
      Coffee Break 30m
    • 11:15 12:25
      Plenary Lectures
      • 11:15
        How to Deduce a Physical Dynamical Model from Expectation Values 35m
        Speaker: Denys Bondar (Tulane University)
      • 11:50
        Renormalization Group in Non-relativistic Quantum Statistics 35m
        Speaker: Juha Honkonen (National Defence University)
    • 12:30 13:30
      Lunch 1h
    • 13:50 15:20
      Parallel Session A
      • 13:50
        Renormalization Approach of Gribov Process: Numerical Evaluation of Critical Exponent in Two Subtraction Scheme 15m
        Speaker: Lukáš Mižišin (BLTP JINR Dubna)
      • 14:05
        Parity Violation in Turbulence: Self-consistent Approach 15m
        Speaker: Tomáš Lučivjanský (Safarik University in Košice)
      • 14:20
        Hwa-Kardar Model of Self-Organised Criticality: Effects of Turbulent Mixing 15m
        Speaker: Nikolai Gulitskiy
      • 14:35
        Two-Species Reaction-Diffusion System: the Effect of Long-Range Spreading 15m
        Speaker: Šarlota Birnšteinová (Safarik University in Kosice)
      • 14:50
        Non-local Surface Roughening 15m
        Speaker: Viktor Škultéty (The University of Edinburgh)
      • 15:05
        Weak First Order Phase Transition in SU(N) Matrix Model 15m
        Speaker: Georgii Kalagov (UPJŠ)
    • 13:50 15:20
      Parallel Session B
      • 13:50
        Dynamics of Gaussian Quantum Qteering in the Two-Reservoir Model 15m
        Speaker: Tatiana Mihaescu
      • 14:05
        Modeling Multipartite Quantum Systems Using Representations of Wreath Products 15m
        Speaker: Vladimir Kornyak (Laboratory of Information Technologies, Joint Institute For Nuclear Research)
      • 14:20
        Feature Selection in Quantum Machine Learning 15m
        Speaker: Kapil Sharma (LIT, JINR)
      • 14:35
        Bures Volume of Wigner Function Positivity for Qubit and Qutrit 15m
        Speaker: Martin Bureš (CTU Prague, BLTP Dubna)
      • 14:50
        A Geometric View on Quantum Tensor Networks 15m
        Speaker: Alexander Tsirulev (Tver State University)
      • 15:05
        Developing Educational Courses for NICA 15m
        Speaker: Nelli Pukhaeva (JINR DLNP)
    • 15:30 16:00
      Coffee Break 30m
    • 16:00 17:15
      Parallel Session A
      • 16:00
        Three-Dimensional Kazantsev-Kraichnan Model Influenced by Finite Time Correlations and Compressiblity 15m
        Speaker: Martin Menkyna (IEP SAS)
      • 16:15
        Anomalous Scaling in the Kinematic Magnetohydrodynamic Turbulence 15m
        Speaker: Richard Remecký (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research, Dubna, Russia)
      • 16:30
        The Proton Size Puzzle: Latest News 15m
        Speaker: Alexander Dorokhov (JINR)
      • 16:45
        Final State Interaction Effects in Electrodisintegration of the Deuteron within the Bethe-Salpeter Approach 15m
        Speaker: Serge Bondarenko (BLTP JINR)
      • 17:00
        Present Status of Supersymmetry Searches 15m
        Speaker: Alexey Gladyshev (Joint Institute for Nuclsr Research)
    • 16:00 17:15
      Parallel Session B
      • 16:00
        Recent Progress in Computational Methods for Estimation of Radiation Risk to the Central Nervous System 15m
        Speaker: Aleksandr Bugay (JINR)
      • 16:15
        Simulation of Radiation Damage to the Central Nervous System: A Recent Trend in Quantitative Radiobiology 15m
        Speaker: Oleg Belov (Joinr Institute for Nuclear Research)
      • 16:30
        Development and Perspectives of the Service for Parallel Applications Running on MICC Resources 15m
        Speaker: Ivan Sokolov
      • 16:45
        Nested Intellectual Data Grouping and Clusterization for the Interactive Visual Explorer 15m
        Speaker: Maria Grigoryeva (Lomonosov Moscow State University)
      • 17:00
        Smart Real-Time System for Heavy Element Research within New FLNR (JINR) Super Heavy Element Factory Project: New Approaches, Algorithms, Implementation 15m
        Speaker: Yury Tsyganov (FLNR, JINR)
    • 18:00 21:00
      Dinner 3h
    • 07:00 08:50
      Breakfast 1h 50m
    • 09:00 10:45
      Plenary Lectures
      • 09:00
        Dynamics of Quantum Correlations in Gaussian Bosonic Channels 35m
        Speaker: Aurelian Isar
      • 09:35
        Milestone Developments in Quantum Information and No-Go Theorems 35m
        Speaker: Vladimir Gerdt (Joint Institute for Nuclear Research)
      • 10:10
        Quantum-Quasiclassical Model for Calculation of Cooling/Heating Processes in Hybrid Atom-Ion Traps 35m
        Speaker: Vladimir Melezhik (BLTP JINR)
    • 10:45 10:55
      Group Photo 10m
    • 10:55 11:50
      Lunch 55m
    • 12:00 18:00
      Trip 6h
    • 18:00 20:00
      Dinner 2h
    • 07:00 08:50
      Breakfast 1h 50m
    • 09:00 10:45
      Plenary Lectures
      • 09:00
        Enabling Data Intensive Sciences on Supercomputers through ATLAS Workload Management System PanDA and HEP R&D Projects 35m
        Speaker: Alexei Klimentov
      • 09:35
        Future Challenges in Software and Computing for the ATLAS Experiment at the LHC 35m
        Speaker: Kaushik De
      • 10:10
        Software Development Tasks for the Current HEP Experiments and MDP Software Development Status 35m
        Speaker: Oleg Rogachevsky (LHEP JINR)
    • 10:45 11:15
      Coffee Break 30m
    • 11:15 12:25
      Plenary Lectures
      • 11:15
        Event Reconstruction in the Tracking System of the CBM Experiment 35m
        Speaker: Volker Friese
      • 11:50
        HybriLIT Heterogeneous Computing Platform: Ecosystem for Carrying out Parallel Computations, Application Development, ML/DL Tasks and Data Analysis 35m
        Speaker: Dmitry Podgainy
    • 12:30 13:30
      Lunch 1h
    • 13:50 15:20
      Parallel Session A
      • 13:50
        Software Development for the BM@N Experiment at NICA: Challenges and Status 15m
        Speaker: Konstantin Gertsenberger
      • 14:05
        Development of the BM@N Web Monitoring 15m
        Speaker: Il'nur Gabdrakhmanov (VBLHEP JINR)
      • 14:20
        Event Reconstruction in the BM@N Experiment 15m
        Speaker: Sergei Merts
      • 14:35
        High-Performance Optimization of Algorithms Used in the BM@N Experiment of the NICA Project 15m
        Speaker: Sergei Nemnyugin (Saint-Petersburg State University)
      • 14:50
        Drift Chambers in the BM@N Experiment 15m
        Speaker: Nikolay Voytishin (Joint Institute for Nuclear Research)
      • 15:05
        Development of a Geometry Database for the BM@N Experiment of Mega-Project NICA 15m
        Speaker: Igor Alexandrov (JINR)
    • 13:50 15:20
      Parallel Session B
      • 13:50
        Modeling of Physical Phenomena in Josephson Nanostructures 15m
        Speaker: Yury Shukrinov (Bogoliubov Laboratory of Theoretical Physics, Joint Institute for Nuclear Research,)
      • 14:05
        Numerical Research of Resonance Properties of phi_0 Josephson Junction 15m
        Speaker: Andrei Mazanik (JINR)
      • 14:20
        Numerical Simulations for Spintronic Effects in Josephson Junctions Coupled to Ferromagnet 15m
        Speaker: Majed Nashaat
      • 14:35
        Numerical Analysis of the phi_0-Josephson Junction Spintronic Model: Implicit Numerical Scheme, Parallel Implementation, Results of Simulation 15m
        Speaker: Stefani Panayotova
      • 14:50
        Stationary Charge Imbalance Effect in System of Coupled Josephson Junctions 15m
        Speaker: Kirill Kulikov (BLTP JINR)
      • 15:05
        Simulation of Resonance Features of the Josephson Junction with Ferroelectric Barrier 15m
        Speaker: Ilhom Rahmonov (Joint Institute for Nuclear Research)
    • 15:30 16:00
      Coffee Break 30m
    • 16:00 17:30
      Parallel Session A
      • 16:00
        Applications of the Probabilistic-cost Simulation Program of Data Storage and Processing Centers for Experiments of the NICA Complex 15m
        Speaker: Daria Priakhina (LIT JINR)
      • 16:15
        Heavy Fragments Identification Using Energy Loss Method in the STS Detector of the CBM Experiment 15m
        Speaker: Olga Derenovskaya (JINR)
      • 16:30
        Optimization of the Scintillator Detector Configuration for High Energy Neutrons 15m
        Speaker: Mihaela Paraipan
      • 16:45
        Neural Networks Performance under Different Implementations 15m
        Speaker: Slavomír Hnatič
      • 17:00
        Machine Learning Methods in the Analysis of Physical Experiment 15m
        Speaker: Edik Ayryan (Joint Institute for Nuclear Research)
      • 17:15
        Architecture of the Compact Data GRID Cluster for Teaching Modern Methods of Data Mining in the Virtual Computer Lab 15m
        Speaker: Vladimir Korenkov (JINR LIT)
    • 16:00 17:30
      Parallel Session B
      • 16:00
        Parallel Implementations of the Algorithms for Numerical Modeling of the Interaction of a Single Long Josephson Junction with a Ferromagnetic Film 15m
        Speaker: Oksana Streltsova
      • 16:15
        Experimental Data Processing Using Shift Methods 15m
        Speaker: Andrey Novikov-Borodin (Institute for Nuclear Research Russian Academy of Sciences)
      • 16:30
        Overview of a New Tool for Computation of Closed Orbits in Cyclotrons and Basic Beam Dynamics Analysis 15m
        Speaker: Vladimir Malinin (JINR)
      • 16:45
        Evaluation of Directions of the Magnetic Field Sources by the Method of Functional Tomography 15m
        Speaker: Stanislav Rykunov (Keldysh Institute of Applied Mathematics)
      • 17:00
        Efficient and Scalable Approach to Equilibrium Conditional Simulation of Gibbs Markov Random Fields 15m
        Speaker: Milan Žukovič
      • 17:15
        Global Thermodynamic Properties of Complex Systems Calculated from Density of States and Indirectly by Thermodynamic Integration Method 15m
        Speaker: Marek Semjan (Pavol Jozef Šafárik University)
    • 18:00 00:00
      Banquet 6h
    • 07:00 08:50
      Breakfast 1h 50m
    • 09:00 10:00
      Parallel Session A
      • 09:00
        LSTM Neural Networks in Portfolio Optimization Problems 15m
        Speaker: Katarína Lučivjanská
      • 09:15
        Simulation of Cooling Evolution of Neutron Stars 15m
        Speaker: Hovik Grigorian (AANL & YSU & JINR)
      • 09:30
        Solving the Optimization Problem for Designing a Pulse Cryogenic Cell 15m
        Speaker: Alexander Ayriyan
      • 09:45
        Genetic Optimization of LDPC Codes to Improve the Correction of Burst Errors 15m
        Speaker: Jan Broulím
    • 10:00 10:30
      Coffee Break 30m
    • 10:30 11:15
      Parallel Session A
      • 10:30
        Fractal Dimension of a Quantum Phase Space of Instantaneous Cardiac Rhythm 15m
        Speaker: Anton Tsvetkov
      • 10:45
        Numerical Studies of Kondo Effect in Nanostructures 15m
        Speaker: Peter Zalom
      • 11:00
        Determination of the Crossing Number of the Graph K_{1,2,3,n} with Usage of the Coga Software 15m
        Speaker: Štefan Berežný (KMTI FEI TUKE)
    • 11:15 11:35
      Closing Session
      • 11:15
        Conclusions 20m
        Speaker: Gheorghe Adam (LIT JINR)
    • 11:35 13:35
      Lunch 2h